Żywienie osób chorych na raka

medyczna marihuana

Czy aktywne składniki marihuany oraz tłuszcz rybi są w stanie obniżać u osób chorych na raka ryzyko nadmiernego chudnięcia? Do takich wniosków doszli uczeni z Kanady po przeprowadzonych przez siebie badaniach. Jednym z bardzo częstych efektów ubocznych zarówno samej choroby nowotworowej jak i jej leczenia jest znaczna utrata apetytu, jadłowstręt oraz spadek masy ciała. W wyniku prowadzonej chemioterapii znacznemu pogorszeniu ulega zmysł smaku i węchu, co sprawia, że osoby chore nie podchodzą do jedzenia ze zbyt dużą ochotą. Często pojawia się tutaj prawdziwy wstręt do niektórych produktów spożywczych, jak chociażby mięso – pacjenci zgodnie twierdzą, że sam jego zapach w pewnym momencie staje się bardzo nieprzyjemny.

Efekty czegoś takiego są oczywiste. Po krótkim czasie pacjenci leczeni na chorobę nowotworową stają się niedożywieni, zaś ich organizm ulega znacznemu osłabieniu. Coś takiego znacznie zmniejsza rzecz jasna ogólną skuteczność leczenia, a w niektórych przypadkach prowadzi również do konieczności jego przerwania, co pogarsza również szanse pacjenta na przeżycie. Z tego też powodu lekarze od wielu już dekad pracują nad nowymi metodami rozwiązywania tych problemów, które byłyby w stanie w odpowiednim stopniu poprawiać apetyt u pacjentów i skłaniać ich do lepszego odżywiania. Póki co wszystkie takie starania są jednak bezowocne. Dla każdego pacjenta ustala się indywidualną dietę w oparciu o ich konkretne potrzeby. Często stosuje się również leczenie farmakologiczne lub odżywianie dożylne.

marihuana w leczeniu rakaPewną nadzieję na stworzenie nowej metody leczenia dały ostatnie badania przeprowadzone przez grupę kanadyjskich lekarzy. Wybrano do tego celu 21 osób będących na różnym stadium leczenia chorób nowotworowych lub też zaraz po jego zakończeniu. 11 osób otrzymało kapsułki zawierające 2,5 miligrama THC, psychoaktywnego składnika marihuany. Pozostali dostali kapsułki z placebo – ani sami pacjenci, ani nawet lekarze nie wiedzieli, kto przyjmuje jakie substancje. Efekty były zaskakujące. Po 18 dniach terapii osoby przyjmujące kapsułki z THC zaobserwowały znaczny wzrost apetytu i zmniejszenie się jadłowstrętu; w grupie przyjmującej placebo różnica nie była tak znacząca. Póki co ciężko jest określić, czy badania te przyniosą przełom w medycynie. Jest jednak bardzo możliwe, że już wkrótce tego typu substancje powszechnie zaczną być stosowane w przypadku chorób nowotworowych, znacznie ułatwiając skuteczne ich leczenie.