Jak konopie działają na pamięć?

wpływ konopi na pamięćJeszcze wcale nie tak dawno palenie konopi było utożsamiane z działaniem, które ma niekorzystny wpływ na pamięć krótkotrwałą. Tymczasem najnowsze badania sprawiają, że na problem ten należy spojrzeć pod nieco innym kątem, okazuje się bowiem, że wiele zależy od tego, po jakiego rodzaju konopie sięgają osoby palące. Okazuje się, że podczas rozwiązywania zadań mających na celu sprawdzenie, w jakim stanie znajduje się pamięć krótkotrwała badanych, jedynie osoby korzystające z konopi odmiany skun wykazywali pewne problemy pod wpływem tej używki. Co ciekawe, zarówno osoby korzystające z haszyszu, jak i mieszanek innych odmian konopi mieli takie same możliwości przypominania sobie tak pod wpływem używki, jak i w sytuacji braku kontaktu z nią.

Okazuje się zatem, że składniki marihuany, które bardzo obficie występują w niektórych jej odmianach mogą zmniejszyć problem utraty pamięci, z którym zmaga się część palaczy. Zastanawiając się nad tym, z czego wynikają różnice, z jakimi mamy do czynienia pomiędzy różnymi gatunkami konopi, zwracamy uwagę przede wszystkim na stosunek dwóch substancji wchodzących w ich skład. Największą rolę odgrywa, oczywiście THC, a więc podstawowy aktywny składnik konopi odpowiedzialny za wszystkie te efekty, które kojarzymy ze stanem upalenia w jego najbardziej klasycznym ujęciu. Innym składnikiem, z którego istnienia warto zdawać sobie sprawę jest kanabidiol, dla którego charakterystyczne jest przede wszystkim to, że jego działanie jest zdecydowanie spokojniejsze.

thc a pamięćTo właśnie on może też blokować efekt wywoływania psychoz, do którego prowadzi THC. Odmiana skun tym się różni od innych, że posiada więcej THC w odniesieniu do kanabidiolu, jeśli więc mamy do czynienia z nałogowymi palaczami, dobrym pomysłem może okazać się w ich przypadku przestawienie się ze skuna na te odmiany, które mają więcej kanabidiolu w zestawieniu z THC. Badania kanabidiolu budzą zresztą coraz żywszy odzew ze strony naukowców, wiele wskazuje na to, że mogą one przyczynić się do tego, że odkryte zostaną mechanizmy tworzenia pamięci. Ma to niebagatelne znaczenie przy terapeutycznym zastosowaniu tego rodzaju związku przy leczeniu tych schorzeń, które wiążą się z deficytem pamięci. Jeśli zatem zastanawiamy się, skąd bierze się wzrost problemów z pamięcią u młodych ludzi sięgających po konopie, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że za taki stan rzeczy odpowiadają nowe gatunki konopi bogate właśnie w THC.