Olej z konopi i jego zalety
Olej z konopi bywa często określany jako jeden z najbardziej kontrowersyjnych środków wykorzystywanych w naukach medycznych. Kontrowersje nie są jednak związane z brakiem dowodów na jego skuteczność. Szukając ich źródeł zwraca się uwagę przede wszystkim na to, że wiele osób nie potrafi uwolnić się od stereotypowego myślenia, które ma ogromną siłę nawet, gdy jest konfrontowane z faktami. Same nasiona konopi znane są ze sporej zawartości oleju, dane mówią bowiem o wartościach sięgających nawet 35 procent.
Jeśli olej jest świeżo wytłoczony, charakterystyczne jest dla niego zielonkawe zabarwienie, nasłonecznienie sprawia jednak, że staje się on niemal bezbarwny. Jego temperatura krzepnięcia waha się od 15 do 20 stopni, a czas schnięcia może wynosić od 4 do 8 dni. Omawiając charakterystyczne dla niego właściwości nie można pominąć jego składu, mamy bowiem do czynienia nie tylko z kwasami tłuszczowymi wielonienasyconymi omega-3, ale również z kwasami wielonienasyconymi omega-6 oraz z kwasami jednonienasyconymi. Olej konopny można stosować na wiele sposobów. Wielu pacjentów preferuje podawanie go doustnie, przy czym jedna łyżka rozcieńczonego oleju powinna być podawana raz lub dwa razy dziennie. Olej z konopi jest jednak również znakomitym dodatkiem do sałatek, może być przy tym podawany zarówno z serem i kaszą, jak i ze świeżym chlebem.
Dlaczego warto zainteresować się jego działaniem? Powodów jest co najmniej kilka, na pierwszy plan wysuwa się jednak to, że mamy do czynienia z rozwiązaniem zmniejszającym ryzyko wystąpienia zawału i zatoru poprzez hamowanie agregacji krwinek. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że olej skutecznie zmniejsza wytwarzanie mediatorów pro zapalnych, przyspiesza regenerację błon śluzowych i skóry, a także jest stosowany do leczenia ran i poparzeń w połączeniu z wodą wapienną. Osoby, które po niego sięgają cenią sobie również okłady wykonywane z jego udziałem, okazuje się bowiem, że są one skuteczne tak przy leczeniu liszajów, jak i wyprysków.
Warto zresztą podkreślić, że olej konopny radzi sobie z problemami skórnymi na wiele sposobów, nie brakuje więc osób, które wykorzystują go nie tylko do pielęgnacji cery suchej, ale również do walki z odleżynami, a nawet z odmrożeniem. W tym ostatnim przypadku olej z konopi powinien zostać połączony z płynną witaminą A, nic się jednak nie stanie, jeśli wykorzystamy w tym celu tran. Coraz częściej mówi się również o tym, że jego stosowanie może hamować rozwój nowotworów, pierwsze pozytywne wyniki dają bowiem badania z tego zakresu wykonywane na zwierzętach.